Kladuša je naša: Za koga glasati? Naš stav!
Za Predsjedništvo BiH: Mirsad Hadžikadić
Iz naših kontakata sa građanima Velike Kladuše i USK uvjerili smo se da Hadžikadić već ima sasvim solidan broj simpatizera.
Članovi Inicijative „Kladuša je naša“ su u protekle četiri sedmice pomno pratili predizbornu kampanju, analizirali izborne programe i kandidatske liste političkih subjekata koji se bore za povjerenje glasača u izbornoj jedinici kojoj pripada Unsko-sanski kanton, pri čemu su uzeli u obzir i analizu rezultata prethodnih općih izbora odnosno realni izborni potencijal svakog od političkih subjekata. Obzirom na činjenicu da smo prevashodno politička inicijativa, smatramo da je odgovorno prema onima koji učestvuju u našem radu, prate ga i podržavaju, da u javnost izađemo s jasnim stavom koga ćemo podržati na predstojećim izborima.
Kao inicijativa koja je ideološki bliska lijevim i građanskim političkim idejama, imali bismo i prije početka kampanje obznanjen stav koga podržavamo u slučaju da su građanske opcije (prije svih SDP, DF, Naša stranka i Građanski savez) nastupile ujedinjeno. To se nažalost nije desilo, te smo stoga bili primorani da naš pristup odabiru političkih subjekata koje ćemo podržati bude taktički. Vodili smo se logikom: kako da svojom podrškom doprinesemo jačanju progresivnih političkih snaga u USK i BiH, te slabljenju vladajućih klepto-nacionalista. Naš stav je da ovo nisu izbori u kojima se sukobljavaju interesi općina, regija, entiteta ili naroda. Ovo su izbori u kojima se sukobljavaju progresivne sa reakcionarnim vrijednostima, budućnost sa prošlošću. Jasno je na čijoj smo mi strani u tom sukobu.
Svjesni smo da izbori neće donijeti suštinske promjene u BiH. Klepto-nacionalisti iz SDA, HDZ-a i SNSD-a će i dalje imati značajnu političku moć. Godine provedene na vlasti omogućile su im da razviju poluge moći kojima čvrsto drže na okupu svoju biračku bazu. U te svrhe koriste i: ucjenjivanje, zastrašivanje, kupovinu glasova, stranačko zapošljavanje, izborne prevare... Ali, bojkotiranje izbora nije rješenje. To je tek najlošija moguća opcija i to bi vladajućoj garnituri dalo ovlasti ravne diktatorskima, što bi još više otežalo ionako mukotrpan i dugotrajan proces stvaranja istinske političke alternative u BiH. Složićemo se da idealna politička opcija sada ne postoji, ali postoje one koje su bolje od vladajućih, opcije kojima vrijedi pružiti šansu - jednima prvu, drugima posljednju. Uzevši u obzir sve navedeno, nadamo se da će naš stav pomoći u razmišljanju i konačnom odabiru svima onima u Velikoj Kladuši i Unsko-sanskom kantonu koji su još uvijek neodlučni hoće li izaći na izbore i kome će dati svoj glas.
Na Općim izborima u BiH 2018. Inicijativa „Kladuša je naša“ podržava sljedeće političke subjekte:
1. Za Skupštinu Unsko-sanskog kantona: NAŠA STRANKA
Naša stranka je opcija koja do sada nije participirala u vlasti u USK niti imala svoje zastupnike u Skupštini. Tamo gdje imaju predstavnike (u Parlamentu FBiH, Domu naroda FBiH i Skupštini Kantona Sarajevo), jedni su od rijetkih koji nisu razočarali. U Unsko-sanskom kantonu imaju odličnu listu kandidata (nositeljica liste za Skupštinu USK je profesorica Vildana Alibabić) i realnu šansu da po prvi put uđu u kantonalnu Skupštinu. Na prethodnim Općim izborima za prelazak praga je bilo potrebno oko 3000 glasova, a baza Naše stranke s lokalnih izbora je 1500 glasova (nastupili samo u Bihaću, Sanskom Mostu, Bosanskom Petrovcu i Bosanskoj Krupi), nakon čega su ojačani i novim Općinskim odborom u Cazinu i ulaskom u stranku Inicijative građana Socijaldemokrati (u kojoj su Šeherzada Delić i Vildana Alibabić). U ustajaloj krajiškoj politici, Naša stranka bi bila pravo osvježenje i nova progresivna opcija za koju sa sigurnošću možemo tvrditi da neće koalirati s nacionalistima. Stoga, vrijedi im pružiti šansu prvi put.
2. Za Parlament Federacije BiH: SDP
Iako Naša stranka i za ovaj nivo ima najkvalitetnije kandidate (profesorica Šeherzada Delić nosi listu), procijenili smo da na federalnom nivou SDP ima veće kapacitete da formira vlast i tako oduzme dio moći desničarima. Na prethodnim izborima iz ove lokalne jedinice poslanike su dali SDA (3), ASDA (2), DF, SBB, SDP i Laburisti (svi po 1). Konstalacija snaga će se sada vjerovatno promijeniti u koristi jednih ili drugih, ali istih šest stranaka i ove godine ima najrealnije šanse da pređu izborni prag. Demokratska fronta (DF) i Laburisti (LS) su koaliranjem sa SDA na kantonalnom nivou u prošlom mandatu pokazali da ljevici pripadaju samo deklarativno. Stoga, jedina progresivna stranka u ovom društvu jeste Socijaldemokratska partija (SDP) za koju se nadamo da je izvukla pouke iz izbornog potopa 2014. godine, da će novu priliku koju dobiju od strane građana shvatiti i kao posljednju, te da će nošeni tom mišlju djelovati u budućem mandatu.
3. Za Parlamentarnu skupštinu BiH: SDP
I ovdje smo se vodili logikom sličnom onoj u prethodnoj stavci. Naša izborna jedinica (USK + Kanton 10) daje tri člana Parlamentarne skupštine BiH. Na prošlim izborima to su bili po jedan zastupnik iz SDA, ASDA i HDZ-a. Za prelazak praga bilo je potrebno više od 13 hiljada glasova. Od stranaka ljevice (među koje ne ubrajamo kantonalni DF na čelu sa Ekremom Prošićem), jedino SDP ima realnu šansu da dobaci do te cifre (2014. su osvojili preko 11 hiljada glasova). U konkurenciji SDA, ASDA i HDZ-a, koje i sada imaju najveće šanse da daju zastupnike u državni parlament, Socijaldemokratska partija (SDP BiH) se nameće kao jedini logičan ili daleko najmanje loš izbor.
4. Za Predsjedništvo BiH: Mirsad Hadžikadić
Iako se Mirsadu Hadžikadiću ne daju velike šanse da uđe u Predsjedništvo, na ovom nivou vrijedi riskirati. Prije svega zbog toga što Predsjedništvo nema suviše velike ovlasti, ne donosi zakone i ne određuje u značajnoj mjeri unutrašnju politiku. Glasovi za Mirsada Hadžikadića bili bi u najgorem slučaju protestni glasovi kojima se šalje nekoliko poruka. Prvo, šalje se poruka drugim političkim subjektima da je retorika Mirsada Hadžikadića ona koju građani žele čuti i da se s takvom retorikom, mimo ustaljenog mišljenja u BiH, može mobilizirati značajna podrška glasača (a iz naših kontakata sa građanima Velike Kladuše i USK uvjerili smo se da Hadžikadić već ima sasvim solidan broj simpatizera). Drugo, šalje se poruka i samom Hadžikadiću da njegov projekt ima budućnost u bh. politici. Nadamo se da će gospodin Hadžikadić dobiti značajan broj glasova koji će ga ohrabriti da svoju sposobnost da mobilizira glasače iskoristiti za građenje progresivnog pokreta ili priključivanje već postojećim progresivnim snagama na političkoj sceni BiH.
Na kraju, još jednom pozivamo sve građane Velike Kladuše i Unsko-sanskog kantona, u zemlji i dijaspori, nezavisno od toga dijele li naše političke stavove ili ne, da 7. oktobra izađu na izbore i svoj glas daju za bolju BiH.
Izvor: facebook/Kladusajenasa