Zvaničnici, ograničite sebi plate na 1,5 prosječnu

Sarajevo

Zbog vrtoglavog porasta cijena, preživljavanje u Bosni i Hercegovini postaje prava umjetnost.

Žalosti da aktuelne vlasti nemaju nikakav odgovor na to, jer oni koji u ime naroda odlučuju, nemaju nikakvu sponu sa tim istim narodom, niti njegovim svakodnevnim problemima i izazovima.

Među njima ima veliki broj onih koji račun na benzinskoj pumpi nisu platili više od 20 godina. Oni ga plaćaju potpisom u knjigu žiralnih kupaca, koje računovodstvo institucije kojoj su "na grbači" uredno reguliše na kraju mjeseca.
Šta njih briga je li gorivo 1,50 ili 3,00 KM? Oni sipaju "do vrha".

Njih ne dotiče cijena struje, peleta, teletine, hobotnice ili janjetine. Oni za svoj nerad primaju platu koja je 5 do 10 puta veća od prosječnih plata, a koliko je viša od penzija, stid me u njihovo ime i usporediti.

Danas, na Međunarodni dan socijalne pravde, predlažem da "rad" u zakonodavnim tijelima svih nivoa, od općinskih/ gradskih vijeća, preko kantonalnih skupština i entitetskih parlamenata, sve do državnog parlamenta, ne smije biti viši od iznosa od 1,5 prosječne plate.

Na taj način država bi se u ogromnoj mjeri, iskazanoj u milijardama, rasteretila, a ta bi sredstva mogla biti preusmjerena u poticanje realnog sektora, što bi se odrazilo na enormno povećanje plata radnika.

Politika bi se kristalizirala. Napustili bi je svi interesni mentalni sklopovi, društveni paraziti, filozofi bez pokrića i uhljebi. To bi rezultiralo da u skupštinskim klupama imamo ljude koji su izgrađeni i ostvareni van politike i koji imaju sluha za realne životne probleme.

Umjesto da rade na povećanju životnog standarda svih građana, ovi dosadašnji profesionalni uhljebi rade na stvaranju svojih pravosuđa i svog izbornog zakona koji će ih braniti od pravde i stalno držati na vlasti.

I još hoće da izbora čak i ne bude.

A ja ne mogu dočekati da izbora bude, da se riješimo parazita.

A izbora će biti.